fbpx
How Much Should I Charge For Cake Pops

How Much Should I Charge For Cake Pops?

Last Updated on December 18, 2022

Cake pops have become a popular treat as they are both tasty and cute. Many people sell cake pops at bake sales, farmer’s markets, or at their own bakeries. You may have wondered how much should I charge for cake pops.

Cake pops will often sell at professional bakeries for anywhere from $1.50-$4 per pop. Price will depend on the cake, frosting, decorations, packaging, and preparation.

A more elaborate cake pop, with fancy decorations and even a custom shape, will likely sell for $3 or more. However, a simple cake pop will likely only sell for around $1.50-$2.

What Are Cake Pops?

Cake pops are a type of dessert that became popularized for being a cute and tasty snack. They are cake that has been styled into a form of a lollipop. Oftentimes, they will feature some kind of decoration, such as sprinkles.

Cake pops are made from crumbling baked cake and mixing it together with frosting. Then, the cake and frosting mixture is formed into a ball and stuck on a lollipop stick. The balls are then dipped in chocolate or candy melts and topped with decorations.

What Are Cake Pops

Cake pops come in a variety of different flavor combinations. Some of the most popular cake and frosting flavors used include chocolate, vanilla, strawberry, carrot cake, red velvet, cookies and cream, and caramel. They are great for serving at birthday parties, weddings, graduation parties, and baby showers.

If you have leftover cake and frosting, cake pops are a great way to put them to use. They are a popular trend and are sold at many local and nationwide bakeries. There are also several great recipes for you to make your own cake pops at home.

How Much Should I Charge For Cake Pops?

Cake pops are a wonderful item to sell. They are a popular treat and are easily customizable. There are so many different flavor combinations you can make, making them a highly versatile dessert.

On average, most home bakers will sell their cake pops for between $1.50-$2.50 per pop. For custom orders, most people will require a minimum order of one dozen. They will generally charge between $18-30 per dozen.

In order to make a profit, there are a few things you need to take into consideration. You need to factor in the cost of ingredients, labor, and supplies. Once you know how much all these costs to make a dozen cake pops, you can then figure out how much to charge based on your desired profit.

Cake Pop Maker Kit with 2 Silicone Mold Sets with 3 Tier Cake Stand, Chocolate Candy Melts Pot, etc.

Ingredients and Kitchen Supplies

To make a basic cake pop, you will need a cake, frosting, candy melts, and lollipop sticks. For more elaborate cake pops, you will need decorations such as sprinkles and different colors of candy melts. In addition, you can also form cake pops to make different shapes, pipe faces, or designs.

You also have to factor in what kitchen supplies you use and if they are any additional costs to you. You will likely need an electric mixer, oven, mixing bowls, measuring cups, and cake pans, along with other supplies.

Find More Delicious Recipes here:

Labor

Don’t forget to factor in the cost of labor. It will likely take you a few hours in total to prepare your cake pops. You need to bake the cake, make the frosting, form the cake balls, dip them in candy melts and decorate. There are several steps to making them and it can be tricky to get the shape just right.

Packaging

To sell your cake pops, you will need to package them. For selling individuals, you will have to wrap each one in plastic wrap or place them in a box. If you are selling a dozen at once, you can use a pastry box to sell them.

Most of the time, the packaging is sold in bulk, so it is not too expensive. There are several different options you can choose from for selling your cake pops in.

Cake Pop Packaging

How Much Do Cake Pops Cost at Walmart?

It’s relatively easy to find cake pop-making kits at Walmart. However, if you’re looking for pre-made cake pops, there isn’t too much variety online or in stores. Around the festive period, Marketside has a pack of two chocolate cake pops which retail at just under $3. They come in adorable packaging and are perfect for the holiday season.

How Much Does it Cost to Make 100 Cake Pops?

The cost of making a cake pop depends entirely on a range of factors. It comes down to which flavors you choose, which toppings and decorations you use, and even which packaging you use! You can make a single cake pop for as little as $0.50, or as much as $2; depending on what you’re using. Cake pops usually retail at around $1.50-$4 per piece; but it all comes down to the complexity. You should be able to make 100 cake pops for as little as $50, but they would be basic.

What is the Price of Cake Pops at Starbucks?

Cake pops from Starbucks start at around $1.95, but can go up to $3.50 per pop! Starbucks also offer bulk prices which work out cheaper than buying individual pops on their own. They average around $30 – $40 per dozen when buying in bulk. At the time of this article, they have five cake pops available: cookies and cream cake pop, owl cake pop, chocolate cake pop, birthday cake pop, and a seasonal reindeer cake pop. Their cake pops are part of the Starbucks bakery collection.

Can You Make Money Selling Cake Pops?

You absolutely can make money selling cake pops! But it’s worth noting that it usually takes around half a year to grow your business and find trusted customers. The profit margin for cake pops is said to be around 40%. This percentage is relatively high and will allow you to make your cake pops with ease and extra money. It’s also worth mentioning that some periods of the year will be busier than others and you should take that into account.

What Stores Sell Cake Pop Sticks?

When buying cake pop sticks, they’ll either be sold under the same name, or you can use lollipop sticks. In fact, I regularly use Wilton lollipop sticks which come in packs of 100 for just under $4. Wilton also has a 50-pack available of their lollipop sticks too. You’ll be able to find them online or in craft stores and grocery stores. They’re relatively easy to find and affordable too.

Where Can I Sell My Cake Pops?

The answer to this question is simple. You can sell your cake pops pretty much anywhere. From marketplaces such as Etsy and Facebook to create your own website to opening your own bakery, or even starting one from home – the possibilities are endless. However, you’ll need to ensure you follow the health and safety procedures that come with selling homemade food products before you start to sell your cake pops. I’ve found that sites like Etsy and Facebook are the best for starting as a business, as they’re great for promoting too.

Selling Your Homemade Cake Pops

Cake pops are a delicious and adorable dessert, perfect for any occasion. They are great for selling at bake sales, farmer’s markets, and at your bakery. People of all ages love them and they can easily be customized.

Cake pops are a versatile dessert. They can be made with a wide variety of different cake and frosting flavors, making for a tasty treat. You can expect to sell your cake pops for between $1.50-$2.50 per individual.

Do you have any questions on how much should you charge for cake pops? If so, please ask your questions in the comments down below.

Facebook Comments
Do you like this article? Share with your friends on Facebook.